Конска кост отпреди 1.5 милиона години, намерена в пещерата "Козарника". Резките по нея са смятани за първата "изява" на Homo sapiens-а на Стария континент |
Eвгени Коев Сн. Борба |
По думите му проучването на артефакта е продължило повече от 15 години, като в изследването са участвали наши и чуждестранни учени. Понастоящем коста се намира в Националния природонаучен музей в София.
„Наскоро се приказваше за зъб от маймуно-човек, който е открит в Южна България. Това е факт на 5-6 години, но доста дълго време международен екип работеше за доказване на откритието. Същото е и с новите биологични видове, открити преди 3-4 години в района на Велико Търново. Отне ни година, за да докажем, че такива не са изследвани преди“, обясни Коев.
Той допълни, че всяка пещерна система, в каквито са направени изброените открития, е отделна екологична система. В тях могат да се намерят биологични връзки, за които хората не са подозирали досега.
„Когато говорим за опазването на пещери, то от една страна е добре за хората, но от друга е голям плюс и за науката, защото единственият, ако мога да кажа, неземен свят, който съществува на Земята, е в Мексиканските пещери, където има биологичен вид, който живее в некислородна среда. Там има бактерии, които живеят в сярна киселина“, съобщи Евгени Коев.
Илюстративна снимка на гигантски човешки скелети Сн. legna.blog.bg |
През пролетта на 2012 г. по време на поредна спелеоложка експедиция до р. Дунав екип на "Дервент" изненадващо попада на древно светилище на хора-гиганти. Според Коев находката, която е на 12 метра под земната повърхност е на поне 2000 години.
Няма коментари:
Публикуване на коментар