Някои изследователи на родното минало определят Българското възраждане като "епоха на българските викинги" Сн. lado.blog.bg |
Преди десетилетия задружността и сговорът между хората са били изключително важни |
Тъкмо думите българин“, българска работа“, българско
производство“ изразяваха тогава националния подем, националната
гордост и чест. И можеше ли да бъде другояче? Българският народ чрез своите търговии и еснафа беше завоювал стопански не само страната, която политически му бе отнета
преди четири века, но бе излязъл вън от границите на грамадната турска империя. Копието и боздуганът се бяха преклонили пред иглата и аршина.
Румънските селяни режеха дини с габровски ножчета, стружките моми белеха пирдопски платна, виенските буржоа носеха ботуши от тетевенски сахтян, цариградските ефендита закусваха с дряновски луканки, александрийските кадъни пиеха мляко от копривщенски биволици, а в цялата почти турска империя се носеха дрехи шити в Копривщица, Клисура, кроени от шаяци, тъкани в Троян и Рупча и гайтаносани с габровски, карловски или калоферски гайтан.
По време на националния подем през ХIХ и първата половина на ХХ в. трудолюбието е било едно от най-големите ценности |
България бе тогава страна на неограничените възможности. Всяка кариера се правеше с лични качества и собствени сили. Богатствата се създаваха, не се наследяваха и всеки заемаше това обществено положение, което сам си създаваше. Това беше епоха на българските викинги - хора без предистория, които разчитаха само на себе си, на собствената си смелост, прозорливост и изобретателност.“
Иван Хаджийски - из Оптимистична теория за нашия народ“. С., 1974, с. 32-33.
Няма коментари:
Публикуване на коментар