Търсене

петък, 24 октомври 2014 г.

Как изнасяме църковни реликви от Македония

От: Публикувано на: 24.10.14
   Книга на известния в близкото минало македонски журналист Йован Поповски (1916-2012) разказва как по време на Първата световна война българската администрация изземва от жителите на Охрид част от скъпоценностите на града. За това пише вчера македонският ”Утрински весник”. 

Според изданието в книгата му „Моята журналистическа дейност”, която e  публикувана през 1968 г., се обяснява как журналистът от "Нова Македония" попаднал случайно на оригинален документ от 1916 г., в който се описвали подробно всички скъпоценности, които били "иззети" от "българските войници и владика Борис"*.

четвъртък, 11 септември 2014 г.

Откриха луксозна баня на български средновековни владетели

От: Публикувано на: 11.9.14

При разкопки в северозападната част на първопрестолна Плиска археолози откриха луксозна владетелска баня. Тя датира от началото на 9 век и вероятно е най-старата средновековна къпалня, откривана някога у нас, става ясно от репортаж на БНТ. Архитектурата й е силно повлияна от средиземноморската култура.

Помещенията били облицовани с мраморни плочи

Банята е била едно архитектурно бижу от дялан камък върху площ от 80 квадратни метра. Под покритата с огромен купол каменна сграда е имало три отделни, но луксозни помещения. Археологът Павел Георгиев смята, че най-вероятно едно от тях е било съблекалня, а другото е използвано за обливане с хладка вода. В съседство пък е била топлата къпалня с по-голяма ниша, в която се намирала вана с гореща вода. 

                                  

Останки от керамични тръби
Снимки: БНТ

Между каменния зид и фината мраморна облицовка е имало кухини, през които е преминавал горещият въздух, а керамични тръбички са задържали топлината по-дълго. В началото на 9 век, когато в Европа е имало само дървени постройки, в Плиска са се извисявали огромни каменни сгради и къпални с подово и стенно отопление, посочва ученият. "Това е важно, защото първото българско царство е един пряк приемник на голямата антична култура. Традицията е била баните да се изграждат отделно, но много близо до жилищната сграда", отбелязва още археологът.

По време на тазгодишните проучвания в района бяха разкрити очертанията на едно от аристократичните имения във вътрешния град на Плиска, а в началото на август екип археолози от НАИМ при БАН попадна на две бронзови коланни токи от началото на 10-ти в. с изобразени императорски символи. Едната е с грифон с вдигнати криле, а другата е с изображение на възнесението на Александър Велики.

вторник, 22 юли 2014 г.

Дариха каменна глава на Аполон на НИМ

От: Публикувано на: 22.7.14
  Дарител, пожелал анонимност, е предоставил на Националния исторически музей (НИМ) каменна глава - най-вероятно от статуя на Аполон. Находката е направена в картофена нива в Старозагорско.

Дарението е направено чрез съдействието на Главна дирекция към МВР.

Главата носи белезите на архаичната скулптура и е датирана около VI век пр. Хр. Това прави находката на приблизително 2600 години.

Отлично запазената глава на античното божество е увенчана с венец и след почистване от реставратори ще бъде изложена в експозицията на НИМ.

петък, 9 май 2014 г.

Сайтът на ДАНС - изграден на безплатна платформа

От: Публикувано на: 9.5.14
                         
 Четирима бразилски хакери пробиха страницата на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Те са установили контрол над нея и са се подписали вътре. Това, че не са направили повече поразии, е било въпрос на техен личен избор. А са могли. Изненадващо се оказа, че сайтът на ДАНС е изработен върху безплатната уеб­платформа Joomla, която е уязвима на хакерски нападения. 

При зареждане на страницата на ДАНС с разширение – www.dans.bg/tmp – излиза съобщение „Hackeado por HighTech Brazil HackTeam NoOne – CrazyDuck – Otrasher – L34NDR0“. Не е ясно кога се е случила намесата. Този скрийншот доказва, че страницата на ДАНС е хакната. Фирмата „План – C“ е изработила сайта на ДАНС. Тя е със седалище в софийското село Мрамор. Генералният мениджър инж. Робърт Кюнстлер отказа да отговори по телефона на въпросите на „Преса“ и насочи всички питания към ДАНС. „Няма нарушение на сайта ни, няма изчезнала или добавена информация. И да е имало опит за кибер атака, той е неуспешен“, казаха за „Преса“ от агенцията. 

Оттам увериха, че сайтът не е преставал да работи и е бил достъпен за външни потребители. От ДАНС не коментираха как се е появил надписът на бразилските хакери. „Макар да се смята, че тази платформа Joomla е доста несигурна, в света я използват и други институции. От съществуването на сайта на ДАНС до момента не е имало пробиви“, твърдят от агенцията и увериха, че се работи върху подобряването на сайта им. През 2012 г. обаче страницата на ДАНС беше атакувана по-сериозно, а оставените подписи показваха, че пробивът е дело на саудитски хакери. Joomla се използват в началните форми на обучение за правене на сайтове и много рядко с тях се изграждат „професионални“ уебстраници. 

Когато един сайт е изработен на платформата Joomla, съобщенията за грешки излизат в този вид. Според експерти в повечето случаи опитът за хакване на Joomla сайтовете се прави от т.нар. ботове (автоматизирани програми) и се търси за конкретен уебадрес. Новината за хакнатия сайт на ДАНС се обсъждаше вчера в редица професионални форуми. Потребители на Hardwarebg.com коментираха, че пробивът позволява дори добавянето на файлове, а използването на платформата за публични сайтове не е добра идея. Според тях е много вероятно от агенцията така и да не са разбрали за хака.

Популярно

Реклама